Malé zamyšlení nad „Žabinským“ školstvím

Za poslední léta jsme si zvykli naslouchat, jak naše základní školství zaostává za světovou špičkou. Školy každý rok vyprodukují desítky tisíc žáků, kteří zaostávají v přírodních vědách, v matematice i v češtině. Většina dětí (plníce přání svých rodičů) se chce hlásit na střední školy typu gymnázia či jiné střední školy s maturitou – a učňovské školy tak obtížně plní své třídy, což se promítá i do provozu firem, marně shánějících zaměstnance. Přitom dobrý řemeslník může vydělat velmi slušné peníze. Ostatně o tom slýcháváme z médií dnes a denně.

Proč o tom píši? Domnívám se, že školství v naší městské části je na výborné úrovni, zvláště ZŠ Sirotkova, nicméně, aby se úroveň vzdělání našich dětí stále posouvala, je zapotřebí modernizovat za pomoci evropských fondů, tam kde k tomu ještě nedošlo, učebny fyziky, chemie, jazyků či IT učebny, aby naše děti úspěšně obstály v konkurenci ostatních při přijímačkách na střední školu. Stejně tak je důležité podpořit investice do vybavení dílen, aby naše děti byly alespoň trochu manuálně zručné a naučily se držet v ruce nejen mobil s tabletem.

Domnívám se, že je důležité pokračovat v postupné renovaci jednotlivých školských zařízení od školních kuchyní, sociálních zařízení až po výměnu oken, ale také dostatečně materiálně i finančně podpořit volnočasové aktivity pro děti. To samé se týká i našich mateřinek, kde je zejména zapotřebí investovat do renovace školních zahrad, vybavení a sociálního zařízení.

Určitě by také stálo za úvahu, kdyby naše děti byly více generačně propojeny s našimi seniory pomocí volnočasových aktivit. Například by mohli společně chodit na hodiny tance či společenských her. Dětem by to ukázalo, že život po šedesátce nekončí a našim seniorům by to naopak ukázalo, že ještě nepatří do starého železa. Konečně více zapojit děti do celostátních akcí, jako například Ukliďme Česko.

Mgr. Marek Sklenář, sympatizant hnutí PRO ŽABINY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Zadejte, prosím, znaky z obrázku do textového pole a pak odešlete komentář.

Please type the characters of this captcha image in the input box

Zadejte, prosím, znaky z obrázku do textového pole a pak odešlete komentář.